Oblíbené

3 oblíbená alba žádný oblíbenec

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

jarmu
;) Dne 11. dubna 2016 zorganizovali v Pastvinách členové Klubu českého pohraničí Aš pietní akt u příležitosti 60. výročí zastřelení svobodníka Pohraniční stráže Františka Vaculy.
Následně byla položena kytice u památníku sedmi britských letcův Hranicích ve Farském lesíku, kde zahynuli v březnu 1945.
více  Zavřít popis alba 
4 komentáře
 • 11.4.2016
 • 121 zobrazení
 • 1
 • 44
jaryh
25 členů KČP a bývalých ochránců československé státní hranice z Aše, Hranic, Františkových Lázní a z Chebu se sešlo v pondělí 11. dubna 2016 ve 13 hodin v prostoru bývalé pohraniční roty Pastviny u pomníčku svob. Františka Vaculy, který byl jako velitel pohraniční hlídky při výkonu služby k OSH za trasou ŽTZ dne 10.4.1956 zákeřně zastřelen svým členem hlídky a ten následně přeběhnul i se zbraní do Spolkové republiky Německo.

VACULA FRANTIŠEK, vojín zákl. služby 4.8.1934 - 10.4.1956 - svazek Pohraniční stráže Cheb - zahynul při plnění úkolů ochrany státních hranic - takto stojí stručně informace i na pomníčku, který vybudovali pohraničníci přímo v objektu bývalé roty PS Pastviny, aby si ho v době předpřevratové připomínali pohraničníci při každodenním nástupu a vyhlašování rozkazu velitele roty, kdy při jeho vyhlašování bylo na prvním místě čteno při kontrole účasti jméno svob. Františka Vaculy a vždy se ozývalo z úst velitele čety nebo družstva..."Padl hrdinnou smrtí při ochraně státní hranice".

Dnes si ho připomínají opět bývalí ochránci SH a členové ašské sekce OSH KČP spolu s dalšími přáteli pravidelnou údržbou tohoto jeho pomníčku a pokládáním květin každý rok k tomuto pomníčku. Bližší okolnosti této smutné události u roty ze dne 10.4.1956 přiblížil všem přítomným bývalý velitel této roty mjr. PS v.v. Toník Juříček, který velel rotě o řadu let později, ale její hrdé tradice dobře zná.

S úctou a za zvuku čsl. státní hymny i s dekorací zástav KČP byly položeny květiny k pomníku.
Za účast a důstojný průběh poděkoval všem přítomným předseda ašské místní organizace KČP mjr. v.v. Milan Paučo a požádal účastníky, aby se přesunuli k dalšímu památníku padlých sedmi anglických letců, kteří byli v březnu 1945 sestřeleni při spojenecké akci proti německému nepříteli v prostoru města Hranice a dopadli za městem do bažin u lesa.

Také zde uvedl pietní akt předseda Milan Paučo a doplnil ho v konkrétních detailech Antonín Juříček. Prohlédli jsme si bezprostředně místo tragického dapadu bombardéru LANDKASTR 8.Mk, v němž našlo smrt 7 vojenských letců.

Jarní a v celku příznivé počasí umocnilo zdařilé akce aškých členů KČP toho dne a my všichni si vážíme vysokou společenskou a politickou aktivitu a kvalitu jejich činnosti. V sobotu 16. dubna 2016 jsou naši ašští kolegové očekáváni na přátelském mezinárodním setkání bývalých ochránců hranic v německém Neustadtu, kde se schází tradičně pohraničníci bývalé Národní lidové armády NDR z Posseckého pohraničního praporu a jejich přátelé, s jehož členy je udržováno družební přátelství ašskou sekcí OSH již řadu let. Bude tam odjíždět 12 našich členů z ašské a chebské sekce OSH KČP.

Text: Dr. Jaroslav Horák
Foto: Milan Paučo, Zdeněk Sluka, Pavel Duchan
více  Zavřít popis alba 
1 komentář
 • 13.4.2016
 • 108 zobrazení
 • 1
 • 11
jarmu
;) Dne 11. července 2016, u příležitosti 65. výročí přijetí Zákona o ochraně státních hranic - Dne Pohraniční stráže, jsme uctili položením květin památku pohraničníků, kteří položili své životy při ochraně státních hranic v okolí Chebu
ČEST JEJICH PAMÁTCE !
více  Zavřít popis alba 
2 komentáře
 • 11.7.2016
 • 241 zobrazení
 • 2
 • 22

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama